Artykuł OSTRZEŻENIE POGODOWE pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21343
Alert RCB
W związku z ostrzeżeniami 1. stopnia dotyczącymi silnego wiatru i burz, na polecenie dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do użytkowników telefonii komórkowej przebywających na terenie woj.: dolnośląskiego wysłano wiadomość SMS – alert RCB o treści: „Uwaga! Dziś i jutro (24/25.04) intensywne, nawalne opady deszczu. Możliwe podtopienia. Nie zbliżaj się do wezbranych rzek”.
Komunikat jest ważny od: 24-04-2025 10:40 do 24-04-2025 23:59.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania
dolnośląskie, Zlewnie dopływów Odry od ujścia Nysy Kłodzkiej do ujścia Bobru i zl. Łaby, gwałtowne wzrosty stanów wody
W związku z prognozowanymi silnymi opadami deszczu z towarzyszącymi burzami przewidywane są wzrosty stanów wody, odcinkami do strefy wody wysokiej. W zlewniach kontrolowanych istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a punktowo także alarmowych – szczególnie w Świebodzicach na Pełcznicy oraz w Ostrożnie na Witce. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych wzrosty stanów wody mogą być gwałtowne.
Komunikat jest ważny od: 24-04-2025 07:55 do 25-04-2025 11:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami
Województwo dolnośląskie wszystkie powiaty. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 35 mm do 50 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.
Komunikat jest ważny od: 24-04-2025 05:35 do 25-04-2025 10:00.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania
Rozporządzenie nr 4 Wojewody Dolnośląskiego.
Rozporządzenie nr 4 Wojewody Dolnośląskiego z dnia 23 kwietnia 2025 r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów górowskiego trzebnickiego.
Komunikat jest ważny od: 23-04-2025 16:05 do 30-04-2025 23:59.
Wpis został wygenerowany automatycznie w oparciu o dane z Regionalnego Systemu Ostrzegania
Rolnicy spędzili na zasiłku chorobowym w 2024 roku 24 mln 144 tys. 706 dni. To o 6 proc. mniej niż w 2023 roku – wynika z danych Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Mniej rolników skorzystało też z zasiłku chorobowego.
– Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, a więc rolnikowi lub domownikowi, który wskutek choroby jest niezdolny do pracy nieprzerwanie przez co najmniej 30 dni. Pierwszy dzień niezdolności też jest płatny. Świadczenie nie może być jednak wypłacane dłużej niż przez 180 dni – przypomina Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Kamil Gronowski, dyrektor Biura Statystyki KRUS podaje, że w ubiegłym roku świadczenia chorobowe wypłacono 398 656 rolnikom i domownikom. To spadek o 6,1 proc. W 2023 z zasiłku chorobowego skorzystało 424 428 osób.
W 2024 roku Biuro Statystyki KRUS odnotowało w sumie 924 655 świadczeń chorobowych, a w 2023 roku – 982 612. Spadła również liczba dni, za które wypłacano zasiłek chorobowy. W 2024 roku było ich łącznie 24,1 mln, a w 2023 roku – 25,7 mln.
Zasiłek chorobowy jest przyznawany rolnikom i członkom ich rodzin ubezpieczonych w KRUS na podstawie zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA) wydanego przez lekarza upoważnionego przez ZUS, które jest przekazywane do KRUS drogą elektroniczną.
Jeżeli po wyczerpaniu 180-dniowego okresu zasiłkowego ubezpieczony jest nadal niezdolny do pracy, a w wyniku dalszego leczenia i rehabilitacji rokuje jej odzyskanie, to w takiej sytuacji może ubiegać się o zasiłek w przedłużonym okresie, jednak nie dłużej niż o dalsze 360 dni.
– Podstawą do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w przedłużonym okresie jest wniosek ubezpieczonego oraz orzeczenie wydane przez lekarza rzeczoznawcę Kasy w I instancji lub komisji lekarskiej KRUS w II instancji – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
W latach 2023-2024 przeciętny zasiłek chorobowy za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy wyniósł 20 zł, a od stycznia tego roku – 25 zł.
KRUS nie może, tak jak ZUS, kontrolować zwolnień chorobowych ubezpieczonych. – Kasa nie ma uprawnień do przeprowadzania kontroli zwolnień lekarskich. Jednak zgodnie z przepisami ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia – przypomina Iwona Kaszuba i dodaje, iż rolnik lub domownik traci świadczenie za cały okres tego zwolnienia gdy w trakcie orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę niezgodną z celem zwolnienia.
A skąd KRUS otrzymuje informacje, że rolnik wykonywał pracę w trakcie swojego zwolnienia?
– Źródła informacji o wykorzystywaniu zaświadczenia lekarskiego niezgodnie z jego celem są różne – przyznaje Iwona Kaszuba. – Mogą to być sygnały obywatelskie, ale często Kasa dowiaduje się, że zaświadczenie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem w trakcie toczącego się postępowania wyjaśniającego, np. gdy rolnik podczas orzeczonej niezdolności do pracy wykonywał pracę podczas której uległ wypadkowi i wystąpił z wnioskiem o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, albo świadczył pracę z tytułu zatrudnienia poza rolnictwem i w związku z tym utracił tytuł do podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Gdy KRUS cofnie przyznany zasiłek chorobowy, ubezpieczony, podobnie jak wobec każdej decyzji Kasy, może wnieść odwołanie do sądu w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.
Przypominamy, że od marca KRUS prowadzi kampanię prewencyjną pod nazwą „Dobrostan rolnika”. Jej celem jest popularyzowanie wśród rolników wiedzy o zdrowiu oraz profilaktyce zdrowotnej.
Kasa zachęca rolników do udziału w systematycznych badaniach lekarskich i programach profilaktycznych, obejmujących między innymi choroby nowotworowe, choroby układy krążenia, leczenie depresji i uzależnień. A także do aktywności fizycznej i rozwoju własnych pasji, stosowania zasad zdrowego odżywiania i nawadniania organizmu, dobrej organizacji pracy i poszukiwania zdrowego balansu pomiędzy pracą a odpoczynkiem i życiem rodzinnym.
Artykuł Zdrowsi rolnicy. Mniej zwolnień i zachęta do badań lekarskich. pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21338
W dniu 24 kwietnia 2025 r. o godz. 14.00 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy Rudna odbędzie się XIII sesja Rady Gminy Rudna.
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji.
2. Przyjęcie protokołu XII sesji Rady Gminy Rudna.
3. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Gminy Rudna.
4. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Rudna na 2025 rok.
5. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę w sprawie zarządzenia poboru w drodze inkasa podatku od nieruchomości, rolnego, leśnego od osób fizycznych oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso.
6. Podjęcie uchwały w sprawie wstępnej lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy Rudna.
7. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania petycji według właściwości.
8. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania petycji według właściwości.
9. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania petycji według właściwości.
10. Podjęcie uchwały w sprawie przekazania petycji według właściwości.
11. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji na prace przy zabytkach.
12. Podjęcie uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XI/67/2025 Rady Gminy Rudna z dnia 28 lutego 2025 roku w sprawie ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Rudna uczestniczących w działaniach ratowniczych, akcjach ratowniczych, szkoleniach i ćwiczeniach.
13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia aktualizacji Strategii Rozwoju Gminy Rudna na lata 2023-2030 oraz określenie szczegółowego trybu i harmonogramu opracowania projektu strategii, w tym trybu konsultacji.
14. Sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny za 2024 rok.
15. Sprawozdanie z wykonania planu finansowego samorządowej instytucji kultury za 2024 rok.
16. Informacja o wykonaniu planu finansowego środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 za 2024 rok.
17. Informacja o wykonaniu planu finansowego środków Funduszu Pomocy za 2024 rok.
18. Sprawozdanie z prac Wójta Gminy i realizacji uchwał Rady Gminy Rudna.
19. Wnioski, interpelacje i zapytania radnych.
20. Wystąpienie historyka Krzysztofa Próchnickiego dotyczące 1000 rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
21. Zamknięcie sesji.
Projekty uchwał, które będą procedowane na sesji dostępne są: https://bip.rudna.pl/cms/15825/zawiadomienia
Artykuł XIII sesja Rady Gminy Rudna w dniu 24 kwietnia 2025 r. pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21336
Artykuł Świąteczne życzenia. pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21333
Informujemy, że Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów wraz z Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ASEKOL PL zaprasza do udziału w programie „Czyste sołectwo”. Projekt skierowany jest do Sołectw oraz Kół Gospodyń Wiejskich i polega na zbiórce elektroodpadów. Uczestnictwo w projekcie jest dobrowolne i bezpłatne. Zgodnie z regulaminem programu „Czyste sołectwo” po zebraniu minimum 500 kg elektroodpadów (minimum logistyczne) uczestnicy Programu mogą zlecić ich odbiór. Do masy elektroodpadów nie wlicza się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, który jest niekompletny, czyli jest pozbawiony części składowych, elementów podzespołów lub materiałów eksploatacyjnych. Warunkiem przystąpienia do programu jest wypełnienie przez uczestników formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.czystesołectwo.pl i potwierdzenie lub zaakceptowanie oświadczeń lub zgód wymaganych przy rejestracji do programu.
Artykuł CZYSTE SOŁECTWO pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21330
Przypominamy o realnym zagrożeniu, jakie niesie ze sobą wścieklizna – jedna z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy, a po wystąpieniu objawów niemal zawsze kończy się śmiercią. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównym rezerwuarem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe – każdy pies powyżej 3. miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę:
– dokładnie przemyj ranę wodą z mydłem
– jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem – możliwe będzie zastosowanie szczepień poekspozycyjnych.
Objawy wścieklizny
U zwierząt choroba może przebiegać w formie:
– szałowej – zwierzęta stają się agresywne, atakują bez powodu, mają trudności z przełykaniem i nadmiernie się ślinią, cierpią na światłowstręt, boją się wody i dotyku, a także mają przekrwione oczy,
– cichej – postępujące porażenia kończyn, śmierć w wyniku niewydolności oddechowej.
Wścieklizna to śmiertelne zagrożenie dla zwierząt i ludzi, któremu można zapobiec. Profilaktyka i szybka reakcja ratują życie.
Bądź odpowiedzialny – zaszczep swojego psa!
Artykuł PRZYPOMNIENIE O SZCZEPIENIACH NA WŚCIEKLIZNĘ. pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=21326