Przypominamy, że częstotliwość odbioru niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych oraz bioodpadów jest różna dla budynków jednorodzinnych i wielolokalowych i wynika z uregulowań ustawowych w tym zakresie.
Nadmienić należy, że zgodnie z definicją wynikającą z prawa budowlanego przez budynek mieszkalny jednorodzinny należy rozumieć budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku.
Wobec powyższego wszystkie inne budynki zamieszkałe, które nie wypełniają powyższej definicja traktowane są jako budynki wielolokalowe. Ponadto, pracownicy firmy odbierającej odpady komunalne nie mogą wchodzić na prywatne posesje w celu opróżnienia pojemnika. W związku
z powyższym pojemniki i worki z odpadami należy wystawiać przed wejściem na teren nieruchomości w dniu odbioru odpadów do godziny 600.
Odpady należy oddawać w pojemniku lub worku odpowiedniej kolorystyki, zgodnie z harmonogramem dla konkretnej frakcji z podziałem na nieruchomości jednorodzinne i wielolokalowe.
Przypominamy, że w obecnym systemie prawnym istnieje obowiązek selektywnego zbieranie odpadów. Odpady powstające w gospodarstwach domowych należy dzielić przynajmniej na następujące frakcje: papier i makulatura; tworzywa sztuczne, metale i opakowania wielomateriałowe; szkło i opakowania szklane; bioodpady.
Pojemniki i worki stosowane do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości powinny być w ujednoliconych kolorach:
1) NIEBIESKI z przeznaczeniem na papier i makulaturę,
2) ŻÓŁTY z przeznaczeniem na tworzywa sztuczne, metale i opakowania
wielomateriałowe,
3) ZIELONY z przeznaczeniem na szkło i opakowania szklane,
4) BRĄZOWY z przeznaczeniem na bioodpady,
5) ZIELONY LUB CZARNY – z przeznaczeniem na niesegregowane (zmieszane)
odpady komunalne.
W ramach uiszczanej przez mieszkańców opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, Gmina Runda zapewnia pojemniki i worki na odpady segregowane. Natomiast pojemniki przeznaczone do gromadzenia niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych właściciele nieruchomości zakupują we własnym zakresie i na własny koszt.
Dodatkowo informujemy, że przy ulicy Witosa w Rudnej funkcjonuje Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) czyli miejsce, w którym właściciele nieruchomości zamieszkałych z terenu gminy Rudna mogą zostawić wytwarzane przez siebie, selektywnie zebrane odpady komunalne w ramach uiszczanej opłaty
z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Do PSZOK-u nie można oddawać m.in.:
– odpadów zmieszanych,
– szyb samochodowych i części samochodowych,
– odpadów budowlanych i rozbiórkowych zawierających azbest i inne odpady niebezpieczne,
– odpadów niewłaściwie zabezpieczonych, np. w pękniętych, uszkodzonych, zniszczonych, zdeformowanych opakowaniach, a także te, w przypadku których niemożliwa jest identyfikacja.
Do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych nie można również oddawać bioodpadów pochodzących z nieruchomości jednorodzinnych, których właściciele zadeklarowali kompostowanie w przydomowych kompostownikach z wyjątkiem bioodpadów, których jakość lub wielkość uniemożliwia prawidłowy proces kompostowania, takich jak: rośliny porażone przez choroby i szkodniki, chwasty, liście zawierające duże ilości garbników, a także grube gałęzie, igliwia, choinki, krzewy, konary, karpy drzew.
Godziny otwarcia PSZOK – u:
7.00- 15.00 każdy poniedziałek
10.00-18.00 każda środa
08.00- 12.00 pierwsza sobota miesiąca.
Przypominamy również, że na terenie gminy Rudna dwa razy w roku, w terminach wskazanych w harmonogramie, organizowane będą mobilne zbiórki odzieży i tekstyliów, odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Dodatkowo system gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie gminy Rudna nie obejmuje nieruchomości niezamieszkałych. Zarządcy lub właściciele niezamieszkałych nieruchomości we własnym zakresie podpisują umowy na odbiór odpadów komunalnych z podmiotem wpisanym do rejestru działalności regulowanej na terenie gminy Rudna. Wykaz podmiotów dostępny jest na stronie internetowej www. bip.rudna.pl w zakładce Informacje o środowisku/ Gospodarowanie odpadami komunalnym/ Rejestr Działalności Regulowanej.
Więcej informacji można uzyskać w Referacie Ochrony Środowiska, Gospodarki Wodnej, Rolnictwa i Leśnictwa w Urzędzie Gminy Rudna pod numerem telefonu 76 74 92 132/131.
Artykuł ODBIÓR ODPADÓW KOMUNALNYCH – PODSTAWOWE ZASADY pochodzi z serwisu Oficjalna strona Gminy Rudna - RUDNA łączy ludzi.
Wiadomość pochodzi ze strony https://rudna.pl/?p=20980